Jdi na obsah Jdi na menu
 


DANIELSON Jr. Robert Wayne

article preview

(USA)

 

Narodil se v roce 1947 ve městě Lowell v Oregonu. O jeho osobním životě není známo prakticky nic, snad jen s výjimkou jeho drogové závislosti a jeho opakovaných zatčení za držení drog a neoprávněné držení střelné zbraně. Již v roce 1970 byl odsouzen za zabití muže jménem Thomas Davis. Z vězení byl však podmínečně propuštěn již v roce 1981. Během prvního roku po propuštění přestal navštěvovat svého kurátora, čímž porušil podmínky podmínečného propuštění. Navíc byl obviněn z padělání šeků a řízení s propadlým řidičským průkazem. Bohužel brzy měly následovat mnohem závažnější zločiny:

10. prosince 1981 - Harold Pratt (60 let) a jeho manželka Betty (55 let) zrovna tábořili v Arizonské poušti, asi 75 mil od Phoenixu. Danielson je v noci přepadl, přinutil oba manžele aby si klekli a pak je chladnokrevně popravil střelou do týla. Pak své oběti okradl o vše cenné a jejich těla nechal napospas divoké zvěři.

22. března 1982 - manželský pár Edwin a Ida Davisovi (oba 64 let) se setkali s Danielsonem a jeho přítelkyní Lanorou Johnsonovou v El Cajon v Kalifornii. Ještě tu noc je jejich noví "přátelé" přepadli a oběma vpíchli silnou dávku koňského sedativa. Pak je Danielson a Johnsonová okradli a utekli v domnění, že jejich oběti budou pomalu umírat v poušti. Naštěstí se k nim dostane včas pomoc a manželé Davisovi toto táboření přežijí. Edwin pak na policejních fotografiích pozná Danielsona jako jednoho z útočníků.

25. června 1982 - Danielson přepadl dalšího táborníka. Tentokrát se jeho obětí stal Arthur Gray Jr. (62 let) poblíž tábořiště Twin Springs, 80 mil od Eugene v Oregonu. I jeho popravil střelou do týla.

Červenec 1982 - Danielson a Johnsonová přepadli manželský pár Benjamina a Edith Shafferovi (oba byli šedesátníci), když tábořili v okrese Mendocino v Kalifornii. Paradoxní je, že se s tímto párem již setkali o několik dní dříve. Danielson na manžele mířil pistolí, zatímco Johnsonová oběti svázala. Pak Danielson Johnsonové přikázal, aby šla na procházku se psem Shafferových. Po pár minutách Johnsonová uslyšela několik výstřelů. Když se pak vrátila do tábořiště, byli manželé mrtví. Oba měli prostřelenou hlavu. Danielson si ji ještě postěžovat, že musel paní Shafferovou střelit dvakrát, protože "z nějakého důvodu nechtěla umřít". Pak společně těla manželů shodili ze strže a okradli je o všechny jejich věci. Danielson se touto vraždou pochlubil svému kolegovi z práce Terry Brownovi a připojil tolik detailů, že bylo jasné že nejde o pouhý vtip. I tak Brown nic nenahlásil. Těla zavražděných manželů byla nalezena až v prosinci 1983.

Listopad 1982 - Danielson popravil střelou do týla Ernesta Coralla (38 let). Pak jeho tělo hodil do rokle poblíž Apache Junction v Arizoně.

9. února 1984 je na Danielsona vydán celostátní zatykač. Nejprve je dopadena Johnsonová, která s policií ochotně spolupracuje. 7. dubna 1984 FBI zatkne i Danielsona ve městě Odessa v Texasu. Oba byli okamžitě převezeni do Oregonu, kde byl Danielson souzen za vraždy manželů Prattových a dále za vraždu Arthura Graye Jr. a Ernesta Coralla. Jeho štěstím bylo, že stát Oregon již zrušil trest smrti. Proto zde byl odsouzen za 4 vraždy k doživotnímu pobytu za mřížemi. Jiná byla situace v Kalifornii, kde dvojice čelila obvinění z vraždy manželů Shafferových. Soudní přelíčení narušil incident, kdy se Danielsonova matka Mary Ann Bishopová pokusila svému synovi propašovat do soudní síně nabitý revolver (za tento projev mateřské lásky byla posléze odsouzena ke 3 letům ve vězení). Danielsonovi nejvíce uškodil fakt, že jeho bývalý kolega z práce Brown se rozhodl proti němu svědčit a hlavně skutečnost, že za slib beztrestnosti se na lavici svědků posadila i jeho přítelkyně Johnsonová. Tato dvě svědectví byla největším trumfem obžaloby. Obhajoba se proti tomu vytasila s údajným těžkým dětstvím obžalovaného, jeho depresemi, jeho vzorným chováním ve vazbě a lítostí, kterou cítí nad svými činy. V závěrečné řeči se ještě Danielson snažil ovlivnit rozhodnutí poroty tvrzením, že se nyní stal vzorným křesťanem a hluboce lituje vší bolesti, kterou způsobil. Ani jeho závěrečný apel k porotě, ve kterém žádal o mírnější trest nijak nezabral. 13. listopadu 1986 byl odsouzen k trestu smrti v plynové komoře. Následovalo několik odvolání odsouzeného, která byla vždy zamítnuta. Rozsudek však nemohl být vykonán, protože 7. září 1995 se Robert Wayne Danielson Jr. oběsil ve své cele ve vězení San Quentin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 
Statistiky

Online: 6
Celkem: 146239
Měsíc: 21492
Den: 870