Jdi na obsah Jdi na menu
 


ENGELMAN Glennon

article preview

"Vraždící zubař"

(USA)

 

Životopis

Glennon Edward Engelman se narodil 6. února 1927 jako nejmladší ze čtyř dětí. Vyrůstal v rodině patřící ke střední třídě a rozhodně se nedá říct, že by trpěl nedostatkem péče či zázemí. Ve škole byl sice nadprůměrným žákem, ale nikdy v ničem zvlášť nevynikal. V roce 1954 vystudoval zubní lékařství na Washingtonově univerzitě v St. Louis. Později, stejně jako jeho otec, vstoupil k letectvu. Engelman byl dvakrát ženatý. Jeho první manželkou se stala Edna Ruthová (ta se po jejich rozvodu stala jeho komplicem), jeho druhou manželkou pak byla Ruth Jolleyová, se kterou měl syna Davida.

 

Série vražd

Engelman vždy vraždil kvůli finančnímu zisku. Sám byl popisován jako sociopat, který o sobě tvrdil, že jeho největším talentem je to, že dokáže zavraždit člověka bez jakýchkoliv výčitek svědomí. Sám později uvedl, že jej nejvíce těšilo plánování vražd. Velice často využíval svůj šarm a to, že dokázal manipulovat se ženami. Ty se pak stávaly jeho spolupachatelkami.

V roce 1958 se jeho exmanželka Edna Ruthová znovu vdává. Jejím manželem se stává úředník James Stanley Bullock (27 let). Ten však netuší, že Ruthová je stále ve styku s Engelmanem. Velice brzy po svatbě se James nechá od manželky přesvědčit, aby si zvýšil svou životní pojistku. Necelého půlroku po svatbě jej pak Engelman zastřelí poblíž umělecké galerie v St. Louis. Ruthová vyinkasuje z jeho pojistky 64 000 dolarů. Část těchto peněz putuje do Engelmanovy kapsy.

V roce 1963 Engelman zavraždí svého kolegu z firmy Pacific Drag Strip jménem Eric Frey. Engelman ho nejprve ubil kamenem, pak jeho tělo hodil do studny, do které následně hodil dynamit, aby se definitivně zbavil těla. I tentokrát získává Engelman podíl z životní pojistky, kterou vyinkasovala manželka jeho oběti.

V roce 1976 Engelman zastřelí Petera J. Halma (26 let) ve městě Pacific v Missouri. Manželkou jeho oběti je Carmen Mirandová, bývalá Engelmanova asistentka z dob jeho zubní praxe, která navíc Engelmana znala od dětství. Po smrti svého manžela získává z jeho pojistky 60 000 dolarů. Část z této sumy putuje k Engelmanovi.

O rok později Engelman navštíví farmu manželů Gusewellových v Edwardsville v Illinois. Arthura (61 let) zastřelí, jeho manželku Vernitu (55 let) ubije kladivem. Za jejich smrtí stojí nejen Engelman, ale také manželka jejich syna Barbara. Tu pohání touha po dědictví, protože rodiče jejího manžela vlastní nemalý podíl v ropné společnosti. Teď už ji stojí v cestě jen manžel Ronald (33 let). I o tento "problém" se postará Engelman. Ronald je zavražděn o 17 měsíců později v St. Louis. Barbara tak získává 340 000 dolarů z jeho životní pojistky a konečně dědí i podíl v ropné společnosti. O své nově nabyté jmění se štědře podělí s Engelmanem.

V roce 1980 umírá při výbuchu auta Sophie Marie Barrerová, majitelka zubní laboratoře v St. Louis. Stane se tak jen těsně poté co se Sophie pokusila z Engelmana dostat 14 000 dolarů, které ji delší dobu dlužil.

 

Zatčení a soud

Ještě tentýž rok je Engelman zatčen pro podezření z vraždy Petera J. Halma. Nejen, že se k vraždě přizná, neváhá také udat svého kamaráda Roberta Handyho, který mu s vraždou pomáhal. 17. září 1980 je za tuto vraždu Engelman odsouzen ke 30 letům ve vězení, Handy od soudu odchází s 20letým trestem. Navíc je Engelman obviněn i z vraždy Sophie Barrerové. I k té se přizná a možná i díky tomu dostává u soudu "jen" 50 let bez možnosti podmínečného propuštění.

Během výkonu trestu se Engelman přizná i k vraždě manželů Gusewellových a jejich syna Ronalda. I tentokrát nezapomene připomenout, že mu s vraždou pomáhal Handy a upozorní i na to, že jejich vraždy si u něj "objednala" Barbara Gusewellová. Následoval další soudní proces, během kterého je Engelman odsouzen na doživotí, Handy je odsouzen ke 14 letům ve vězení a Gusewellová k 50 letům. Barbara Gusewellová si nakonec neodpykala ani polovinu trestu a 10. října 2009 byla propuštěna na svobodu. Ostatní Engelmanovi komplici (zejména jeho milenky a jeho bývalá manželka Ruthová) nebyli nikdy ani obviněni, natož souzeni.

Engelman za ostatní vraždy nebyl nikdy souzen. Celkový počet jeho obětí není dodnes jasný, podle některých tvrzení jich mohlo být o mnoho více. 3. března 1999 Glennon Engelman zemřel ve vězeňské nemocnici, kde se dlouhodobě léčil s těžkou cukrovkou. Bylo mu 72 let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 
Statistiky

Online: 6
Celkem: 126819
Měsíc: 20070
Den: 697