Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gustavo Romero Tercero

article preview

"Vrah z Valdepeñas"

(Španělsko)

 

Gustavo Romero Tercero se narodil 16. prosince 1971 ve španělské vesnici Valdepeñas. O jeho dětství či dospívání je známo jen velmi málo. Jisté je to, že se narodil do rodiny, kde tělesné násilí na dětech bylo na denním pořádku, stejně jako nedostatek zájmu rodičů o jejich děti. Ve škole měl Romero špatný prospěch, navíc začal velice brzy krást. Měl prudkou a velice impulsivní povahu a postupem času začal opovrhovat všemi lidmi ve svém okolí.

Ani tato povaha mu však nezabránila v tom, aby se oženil. Jeho manželkou se stala Yolanda Saezová, se kterou měl dvě dcery. Třebaže ho jeho sousedé a známí považovali za bezproblémového člověka, doma se Romero měnil v brutálního tyrana, který surově bil svou manželku i děti. Romero byl naprosto posedlý voyeurismem, jeho oblíbeným místem byl park ve Valdepeñas, kde byl schopen se celé hodiny potulovat a šmírovat milenecké páry.

18. června 1993 se Romero už od 16:00 procházel po svém oblíbeném parku. Ve 21:00 narazil na milenecký pár Ángela Ibáñeze (24 let) a Saru Dotorovou (20 let), které sledoval téměř dvě hodiny v kuse. Ve 22:40 se milenci rozhodli park opustit. Romero k nim přistoupil, přiložil Ángelovi ke krku nůž a přinutil dvojici, aby s ním šla do téměř neosvětlené části parku nedaleko železnice. Jakmile byli na místě, Romero požadoval jejich peníze, načež mu Ángel ochotně odevzdal svou peněženku. Pak však Sara udělal zřejmě osudovou chybu. Uvědomila si totiž, že Romera zná. Romero byl totiž synovec muže, který zaměstnával jejího bratra. Sara bohužel řekla Romerovi, že zná jeho jméno. V tu chvíli Romero zaútočil na Ángela. Několikrát ho bodl do ruky a zasadil mu celkem 6 bodných ran do hrudi. Sara se dala na útěk směrem k nedalekému vlakovému nádraží. Romero ji bohužel po asi 85 metrech dohonil a bodl ji nožem do krku. Sara ztratila rovnováhu a spadla tváří na zem. Romero ji otočil, strhal z ní všechny šaty a znásilnil ji, přičemž ji zuřivě bil pěstmi. Pak do nebohé dívky začal bodat nožem, zatímco Saru penetroval svou pěstí. Když bylo po všem, Romero sebral Sařino oblečení a hodil ho do řeky Jabalón. Po cestě domů se ještě zbavil i nože, který odhodil v nedalekém ovocném sadu. Jeho manželka si všimla, že se Romero vrátil mnohem později než bylo obvyklé a že druhý den vyhodil všechno své oblečení, které měl předchozí den na sobě. Dokonce našla i zakrvácený nůž v sadu, ale ze strachu nikomu nic neřekla...

5 dní po dvojnásobné vraždě se Romero ze strachu přesunul do Las Palmas de Gran Canaria. Tam žil až do roku 1997, kdy se rozhodl vrátit do Valdepeñas. Po svém návratu se spřátelil s bratry zavražděné Sary Dotorové, kterých se často vyptával jak postoupilo vyšetřování. V tuto dobu Romero pracoval v masně nebo jako kuchař v nevěstinci.

25. června 1998 v 16:30 Romero skončil svou směnu v nevěstinci a nasedl do svého auta. Domů jel po vedlejších nezpevněných cestách. Jednak proto, že se rád projížděl a jednak proto, že neměl řidičský průkaz. Asi v 19:00 narazil na Rosanu Marotovou (21 let), která jela na svém kole do domu svého otce. Romero ji sledoval asi 1 kilometr a pak se ji pokusil vytlačit z prašné cesty do strže. Dívka ztratila rovnováhu a spadla. Romero vystoupil a přinutil Rosanu, aby si nastoupila do auta. Na zadní sedadlo pak hodil její kolo. Pak dívku odvezl na pár kilometrů vzdálenou opuštěnou farmu. Po cestě ještě hodil do řeky dívčino kolo. Po příjezdu Romero Rosanu vytáhl z auta a dovlekl ji do polorozpadlé budovy, kde z ní strhal šaty a následně ji znásilnil. Pak dívce dovolil, aby se oblékla, přičemž ho Rosana úpěnlivě prosila, aby ji nechal jít. To však neměl Romero v plánu a během několika okamžiků se na Rosanu vrhl a začal ji škrtit. Dívka se však statečně bránila, což Romera rozzuřilo a začal Rosanu zběsile bít a kopat, dokud nebohá dívka neupadla do bezvědomí. Romero poté Rosanu uškrtil tkaničkami z dívčiných bot. Pak tělo své oběti hodil do studny. Rosanino oblečení a batoh následně hodil do řeky Jabalón.

Rosaniny věci byly objeveny v řece už po pár dnech, ale po samotné dívce jakoby se slehla zem a to i přesto, že její rodiče nabídli odměnu 25 milionů španělských peset za informaci, která povede k nalezení jejich dcery. Vše se změnilo až 9. října 2003. Tehdy Romero opět brutálně zbil svou manželku a navíc ji upozornil, aby si dávala pozor, protože už zabil několik lidí. Yolanda se konečně odhodlala udat svého muže na policii, které dokonce předala i nůž, který nalezla v ovocném sadu po dvojnásobné vraždě v roce 1993. Romero byl zatčen ještě tentýž den.

Romerovi byl odebrán vzorek DNA, který přesně odpovídal DNA vraha nalezeném na těle zavražděné Sary Dotorové. Když byl Romero s těmito informacemi konfrontován, psychicky se zhroutil a přiznal se nejen k vraždě mileneckého páru v roce 1993, ale i k vraždě Rosany Marotové. Po jeho doznání policie porovnala jeho DNA se vzorkem spermatu nalezeném na Rosaniných kalhotách. Opět 100% shoda. Romero poté policisty odvedl ke studni, do které hodil tělo své poslední oběti. Z Rosany po více než 5 letech zůstala pouhá kostra...

Romero napsal několik dopisů rodinám svých obětí, ve kterých tvrdil, že svých činů hluboce lituje a žádal o odpuštění. Na žádný z těchto dopisů však nedostal odpověď. Psychiatři Romerovi diagnostikovali disociální poruchu osobnosti, ale zároveň uvedli, že během vražd byl zcela při smyslech a plně chápal dopad svého jednání.

Romero se u soudu hájil tím, že Ángela Ibáñeze a Saru Dotorovou chtěl pouze okrást a následně se vše "trošku zvrtlo". Rosanu Marotovou pak údajně srazil nechtěně autem. Pak zpanikařil a dívčino tělo hodil do studny. Ani jednomu vysvětlení soud neuvěřil a 22. dubna 2005 odsoudil Romera ke 103 letům ve vězení. Dále se Romero nesmí po svém propuštění 10 let vrátit do Valdepeñas a 5 let nesmí jakkoliv kontaktovat rodiny svých obětí, kterým navíc musí vyplatit odškodné ve výši 900 000 euro.

Po svém převozu do vězení byl Romero téměř okamžitě napaden spoluvězněm. Kvůli tomuto incidentu musel být převezen do jiné věznice, odkud však musel být v roce 2018 rovněž převezen kvůli dalšímu napadení ze strany spoluvězňů. Od té doby má Romero ve vězení speciální režim, díky kterému je držen stranou od ostatních vězňů. I v roce 2020 je Gustavo Romero Tercero ve vězení, kde si odpykává svůj trest.

 

Zdroje: wikipedia.org, criminalia.es

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 
Statistiky

Online: 10
Celkem: 246274
Měsíc: 30930
Den: 1156