Jdi na obsah Jdi na menu
 


Israel Keyes

article preview

(USA)

 

Israel Keyes se narodil 7. ledna 1978 v Cove v Utahu. Když mu bylo 5 let, jeho rodiče se zřekli mormonské víry a krátce nato se celá rodina přestěhovala do polorozpadlé chatrče nedaleko města Colville ve Washingtonu. Tvrdit, že Keyes vyrůstal v nuzných podmínkách, by dostatečně nevystihovalo finanční situaci jeho rodiny. Chatrč, ve které žili, měla pouze jednu místnost, což byl problém zejména proto, že Keyes měl celkem 9 sourozenců. Celá rodina navíc žila bez elektřiny a tekoucí vody.

Keyes ani jeho sourozenci nechodili do školy, jejich vzdělání měli na starost rodiče. Rodina navštěvovala kostel "Archa". Místní pastor byl známý antisemita, jehož kázání byla založena na nadřazenosti bílé rasy, která má na světě 2 úkoly. Žít podle Písma a bojovat se satanovým potomstvem, tedy se Židy. Jedním ze sousedů Keyesovy rodiny se stali manželé Kehoeovi. Jejich syn Chevie si v současné době odpykává doživotní trest za vyvraždění tříčlenné židovské rodiny. Na Keyese však náboženství žádnou výraznou stopu nezanechalo. Během dospívání se zřekl křesťanské víry a začal se zajímat o satanismus.

O Keyesově dospělém životě je známo jen velmi málo. V době svého zatčení žil v Neah Bay ve Washingtonu a nějakou dobu pracoval jako tesař. Měl dceru, nepodařilo se mi však zjistit, zda byl i ženatý. Až do svého zatčení měl v trestním rejstříku pouze záznam o řízení pod vlivem alkoholu. Jednou byl také pokutován za řízení bez řidičského oprávnění. Keyes byl velkým obdivovatelem Teda Bundyho a Dennise Radera. Druhý jmenovaný jej však nakonec zklamal, protože, podle Keyesových slov, "vyměkl a litoval svých činů".

O Keyesových prvních vraždách je rovněž známo pouze minimální množství informací. Vše, co víme, je jen to, co řekl vyšetřovatelům sám Keyes. Stejně jako Rader i Keyes své vraždy pečlivě plánoval. Přípravná fáze mu trvala i několik měsíců. Byl schopen cestovat letadlem, poté si pronajmout auto a ujet i několik set kilometrů na místo, kde spáchal naplánovanou vraždu. To vše proto, aby byl hůře vystopovatelný. Mezi vraždami vždy uběhlo několik měsíců, v žádné oblasti nezaútočil více než jednou. Při svých vražedných "výletech" vždy vypínal svůj mobilní telefon. Vždy měl u sebe pistoli, kterou však používal jen zcela výjimečně. Mnohem raději své oběti škrtil, působilo mu totiž potěšení sledovat výraz v jejich tvářích. Keyes měl i několik nepsaných pravidel. Nikdy nezavraždil dítě ani kohokoli v doprovodu dítěte.

Podle svých vlastních slov spáchal první vraždu v roce 1998. Pak vstoupil do armády, odkud byl v roce 2001 propuštěn. Poté údajně následovaly další 3 vraždy ve státě Washington. Keyes se rovněž přiznal k jedné vraždě ve státě New York. Zde, stejně jako v Texasu, měl mít na svědomí i několik bankovních loupeží. V Texasu měl mít na svědomí i sérii několika požárů. Těžko říct, zda tyto zločiny opravdu spáchal, FBI však po prozkoumání záběrů bezpečnostních kamer potvrdila, že v roce 2009 Keyes vyloupil banku v Tupper Lake.

V dubnu 2009 Keyes zavraždil jakousi ženu v New Jersey, jejíž tělo pak údajně pohřbil v Tupper Lake. Ženiny pozůstatky se nikdy nepodařilo najít, policie však sdělila tisku, že onou ženou byla s největší pravděpodobností Debra Feldmanová, která je pohřešována právě od dubna toho roku.

8. června 2011 se Keyes vloupal do domu manželů Billa a Lorraine Currierových v Essexu (stát Vermont). Oba manžele svázal a odvezl je na nedalekou opuštěnou farmu. Zde nejprve zastřelil Billa a poté znásilnil Lorraine. Tu pak uškrtil. Těla těchto obětí rovněž nebyla nalezena, policie je však přesvědčena, že je Keyesovo přiznání pravdivé. Při výsleších například dokázal do nejmenších podrobností popsat dům manželů Currierových.

Poslední Keyesova vražda je zároveň jeho nejlépe zdokumentovaným zločinem. Keyes ji spáchal až v Anchorage na Aljašce. 1. února 2012 asi ve 20:00 unesl přímo na ulici 18letou Samanthu Koenigovou, která prodávala kávu ve stánku. Namířenou pistolí ji přinutil, aby nastoupila do jeho auta. Pak Samanthu znásilnil a nakonec ji uškrtil. Její tělo odtáhl do své kůlny a následně odjel na dvoutýdenní rodinný výlet do Mexického zálivu.

Po návratu z dovolené Samanthu pečlivě nalíčil a přišil jí oční víčka tak, aby její oči zůstaly otevřené. Vedle jejího těla položil výtisk Anchorage Daily News a následně vše vyfotografoval dívčiným telefonem. Fotografii pak poslal jejím rodičům s tím, že Samantha je stále naživu. Zároveň požadoval 30 000 dolarů jako výkupné. Poté tělo své oběti rozřezal motorovou pilou a části těla vhodil do jezera Matanuska. Ihned poté vyrazil na jihozápad.

Keyes však udělal chybu. Přestal být obezřetný a během své cesty několikrát vybral peníze přes platební kartu své poslední oběti. Díky záběrům z bezpečnostních kamer policie zjistila pachatelův popis i to, že řídí bílý Ford Focus. Tyto informace byly okamžitě zaslány na policejní stanice ve všech státech. I tak se Keyes dostal až do Texasu. Zde však jeho cesta skončila.

13. března 2012 byl Keyes zastaven dálniční hlídkou u města Lufkin. Nejprve proto, že překročil maximální povolenou rychlost. Když si policisté uvědomili, koho mají před sebou, byl Keyes okamžitě zatčen. V jeho autě byla nalezena nejen platební karta zavražděné dívky, ale i její mobilní telefon s vyjmutou baterií.

Keyes se už při prvním výslechu přiznal k vraždě Samanthy Koenigové. Zároveň policistům sdělil, jak naložil s jejím tělem. 2. dubna tak byly z jezera vyloveny části těla jeho poslední oběti. Vyšetřovatelé pojali podezření, že Samantha nebyla Keyesovou první obětí. Toto podezření se jim potvrdilo poté, co se Keyes začal doznávat k dalším vraždám. Celkem se mělo jednat o 8 vražd. Nikdy však neuvedl jména svých obětí. Když byl tázán, proč tyto lidi zavraždil, Keyes odpověděl: "A proč ne? Prostě jsem to mohl udělat, tak jsem to udělal." Keyes požádal vyšetřovatele, aby jeho případ co nejdříve uzavřeli a on mohl být nejpozději do roka popraven. Chtěl se tak vyhnout velké pozornosti ze strany medií. Měl totiž obavu, že by se nenávist veřejnosti mohla obrátit proti jeho dceři.

23. května 2012 se Keyes pokusil o útěk, když se mu podařilo uvolnit pouta na nohou. Uběhl však jen několik metrů, než byl znehybněn taserem. Keyes později uvedl: "Bylo mi jasné, že mám minimální šanci na útěk. Ale kdyby existovala jen 1% šance na úspěch, stejně bych se o útěk pokusil."

Keyes byl nakonec obviněn pouze z vraždy Samanthy Koenigové. Soudní proces měl být zahájen v březnu 2013. K tomu však už nedošlo. Keyesovi se totiž podařilo propašovat na celu žiletku. 2. prosince 2012 jej dozorci našli mrtvého v kaluži vlastní krve. Podřezal si žíly na zápěstích. Ještě před svou smrtí stihl vlastní krví nakreslit na podlahu pentagram a 11 lebek. Nad pentagram pak připsal: "JSME JEDEN". Podle policistů to mohlo znamenat, že měl na svědomí 11 lidských životů. Pravdu se už nikdy nedozvíme. Israel Keyes si ji ve svých 34 letech vzal s sebou do hrobu.

 

Zdroje: wikipedia.org, Anchorage Daily News

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 
Statistiky

Online: 3
Celkem: 761284
Měsíc: 10772
Den: 295