Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paul Ogorzow

article preview

"Železniční vrah"

(Německo)

 

Životopis

Narodil se 29. září 1912 jako Paul Saga ve vesnici Muntowen (dnes Muntovo v Polsku). V roce 1924 byl adoptován farmářem Johannem Ogorzowem. Změnil si příjmení na Ogorzow a přestěhoval se do Nauenu. Nejprve pracoval na farmě svého otčíma v Havellandu, pak přijal práci v ocelové slévárně. V roce 1931 vstoupil do NSDAP a o rok později do SA, kde se nakonec vypracoval na hodnost Scharführer. V roce 1934 začal pracovat jako železniční dělník u Deutsche Reichsbahn, kde po nějaké době povýšil na asistenta signalisty na železniční stanici Rummelsburg, blízko Karlshorstu. V roce 1937 se oženil s prodavačkou Gertrudou Ziegelmannovou, která byla o dva roky starší a se kterou měl syna a dceru. Nejprve bydleli u Ogorzowovy matky, později se přestěhovali na předměstí Karlshorstu. Ogorzow si velice často a rád hrál se svými dětmi, staral se o zahradu i o svůj malý třešňový sad. Jeho manželka ovšem později vypověděla, že v soukromí byl velice hrubý a násilný a trpěl utkvělou představou, že ho Gertruda podvádí. Kolegové u železnice ho považovali za schopného a spolehlivého pracanta.

Od konce srpna 1938 začala Ogorzowova první vlna útoků na ženy. Ogorzow napadl a znásilnil nejméně 31 žen v berlínské oblasti Friedrichsfelde. Během těchto útoků své oběti buďto škrtil, ohrožoval je nožem nebo je bil nějakým tupým předmětem (nejčastěji klackem). Všechny ženy toto setkání s Ogorzowem přežily a vypověděly, že pachatel měl na sobě železniční uniformu. Mezi srpnem 1939 a červencem 1940 Ogorzow napadl o pobodal další tři ženy. Všechny tři naštěstí přežily. V srpnu 1940 napadl a velice surově zbil další ženu přímo ve vlaku. Přežila jen proto, že omdlela a Ogorzow se domníval že je mrtvá. V září 1940 se pokusil uškrtil další ženu ve vlaku. Když se mu to nepovedlo, vyhodil ji za jízdy z vagonu. I tato žena se štěstím přežila. O něco později se pokusil znásilnit zdánlivě osamocenou ženu na železniční stanici. Žena byla sama jen zdánlivě, protože v momentě kdy začala křičet, jí přiběhl na pomoc její manžel a švagr. Tentokrát byl zbit Ogorzow, ale po výprasku se mu podařilo utéct.

 

Série vražd

Po posledním fiasku Ogorzow změnil svoje modus operandi. Skrýval se v prázdných železničních vagonech, do kterých doufal, že přistoupí osamocená žena. Do karet mu hrál i fakt, že kvůli spojeneckým náletům musely osobní vlaky zhasnout veškerá světla během zastávek na nádražích. Navíc žádná z jeho obětí neshledala nic podezřelého na tom, že k nim přistoupil muž v železniční uniformě a chtěl po nich lístek.

4. října 1940 - vražda Gertrudy Ditterové (20 let). Jedna z mála obětí, která nebyla zavražděná v blízkosti železnice. Udělala tu chybu, že Ogorzowa pozvala k sobě domů. Ten ji poté ubodal.

4. prosince 1940 - vražda Elfriede Frankeové. Ogorzow ji rozdrtil lebku železnou tyčí a pak ji vyhodil z jedoucího vlaku. O necelou hodinu později Ogorzow potkal na ulici Irmagardu Freeseovou (19 let). Znásilnil ji a pak ji ubil k smrti.

22. prosince 1940 - vražda Elisabeth Bungenerové. I jí Ogorzow rozdrtil lebku a vyhodil ji z jedoucího vlaku.

28. prosince 1940 - vražda Gertrude Siewertové. Zaměstnanci železnice ji najdou s rozbitou lebkou ležící vedle kolejí. Je ještě naživu, takže je převezena do nejbližší nemocnice. Druhý den svým zraněním podlehne.

5. ledna 1941 - vražda Hedwig Ebauerové. Ogorzow se ji pokusí uškrtit ve vlaku. Když se mu to nepovede, vyhodí ji za jízdy ven. Je nalezena v bezvědomí a je opět převezena do nemocnice. Tam svým zraněním podlehne. Byla v pátém měsíci těhotenství.

11. února 1941 - vražda Johanny Voigtové. Ogorzow ji opakovaně udeřil do hlavy a pak ji vyhodil z jedoucího vlaku. I ona byla těhotná.

3. července 1941 - vražda Friedy Koziolové (35 let). Ogorzow ji znásilnil a ubil k smrti.

 

Zatčení a soud

Práci berlínským policistům značně komplikovalo Ministerstvo propagandy. To nejprve odmítlo jakkoliv informovat a varovat veřejnost, aby neutrpěla morálka německého lidu. Policisté byli navíc tlačeni, aby vyslýchali nuceně nasazené dělníky z Polska nebo Židy. Taková zvěrstva přece nemohl spáchat Árijec! I přes tyto obtíže policie dělala co bylo v jejich silách. Podle výpovědí dvou obětí, které zemřely až po převozu do nemocnice, byl útočník oblečen do železniční uniformy. Policie proto vyslechla přes 8 000 zaměstnanců železnic. NSDAP verbovala ve straně dobrovolníky, kteří jezdili nočními spoji a hlídkovali na nádržích. Policistky (a dokonce i policisté přestrojení za ženy) sloužili jako volavky na nádražích a ve vlacích ve snaze dopadnout vraha. Několik detektivů se pohybovalo po nádražích v přestrojení za železničáře. V každé železniční stanici navíc hlídkovali i dobrovolníci z řad železničních zaměstnanců. Je ironií, že jedním z těchto dobrovolníků byl i Ogorzow.

Zlom nastal teprve až během opakovaných výslechů železničářů. Jeden z nich uvedl, že Ogorzow vede nenávistné řeči o ženách a je fascinován vraždami a násilím. Navíc prý během nočních směn velice často opouští stanici. Ogorzow na svou obhajobu uvedl, že pracoviště opouští proto, že v noci chodí za jakousi milenkou, jejíž manžel je na frontě. Když pak ale policie nalezla na jeho uniformě skvrny od krve, byl 12. července 1941 zatčen. Při výslechu byl konfrontován s obětí, která přežila jeho dřívější řádění a postupně mu byly ukazovány lebky jeho obětí, které takové štěstí neměly. Ogorzow věděl, že tohle je jen začátek výslechu a že může být mnohem, mnohem hůř. Neváhal proto a okamžitě se ke všem vraždám doznal. Zároveň ale uvedl, že své činy spáchal pod vlivem alkoholu a že jeho vražedné řádění započalo poté co navštívil jakéhosi židovského doktora. Následující den byl Ogorzow oficiálně vyloučen z NSDAP. Soud s ním byl velice rychlý. Už 24. července byl uznán vinným z 8 vražd, 6 pokusů o vraždu a 31 znásilnění. Rozsudek zněl: trest smrti. Navíc byl označen za nepřítele německého lidu. Už o dva dny později, 26. července 1941, byl Paul Ogorzow gilotinován.

 

Zdroje: wikipedia.org, An Encyclopedia of Modern Serial Killers - Hunting Humans

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 
Statistiky

Online: 11
Celkem: 205874
Měsíc: 31910
Den: 899