Jdi na obsah Jdi na menu
 


Edward Walton

article preview

(USA)

 

Walton se narodil ve Wilkes County v Georgii. Rok jeho narození není znám. Podle Waltonovy výpovědi se jeho první obětí stal kůň, kterého zabil v roce 1890. O 6 let později si na své konto připsal první lidskou oběť, když zavraždil a následně oloupil jakéhosi muže ve městě Blossburg. Místní policie ovšem žádný záznam o podobné vraždě nenalezla.

Podle Waltonových vlastních slov to jako černoch neměl na americkém jihu jednoduché. Jako svobodný se cítil pouze tehdy, když cestoval po východním pobřeží USA. Během těchto cest používal několik falešných jmen.

V roce 1902 se Walton dostal do města Joliet v Illinois, kde se seznámil s Edith Hannovou. Ještě v ten stejný rok se s ní oženil, manželství však vydrželo necelé 2 roky. Poté od něj Edith odešla a přestěhovala se ke své rodině v Chicagu. V srpnu 1904 poslal Walton své manželce dopis, ve kterém ji žádal, aby se k němu vrátila. Když jej Edith odmítla, Walton odcestoval do Chicaga, kde zaklepal na dveře domu na 81 South Peoria Street. Tam bydlela rodina jeho manželky. Když mu Edith přišla otevřít, Walton vytáhl revolver a střelil ji do hlavy. Ihned poté se dal na útěk. Edith Hannová byla okamžitě převezena do nemocnice, kde však o 3 dny později zemřela. Policie se k vyšetřování této vraždy stavěla velmi laxně a i když byla rodinou zavražděné opakovaně upozorňována, že vrahem je dozajista Walton, nijak se nesnažila po tomto muži pátrat.

Walton se mezitím přesunul do města Joliet, kde napadl muže, o kterém se domníval (a zřejmě oprávněně), že měl poměr s jeho manželkou. Tento muž se však dokázal ubránit a Walton se musel spasit útěkem.

Další zpráva o Waltonovi pochází z roku 1906, kdy společně s několika komplici okradl jakéhosi muže ve městě Youngstown v Ohiu. Ještě téhož roku se Walton přesunul do města Shippenville ve státě Pensylvánie, kde se spojil se skupinou místních pouličních zlodějů. V červenci se však dozvěděl, že ho chtějí jeho vlastní kumpáni okrást. Když pak jednoho z nich, muže jménem Marion Blue, potkal na ulici, bez dlouhého rozmýšlení vytáhl revolver a čtyřikrát na něj vystřelil. Muž byl na místě mrtev.

Waltonovy další kroky zamířily do města Steubenville v Ohiu. Zde se seznámil se ženou jménem Mamie Gillová, se kterou krátce nato začal žít. Pár se však velice často hádal a nebylo nijak neobvyklé, když téměř dvoumetrový Walton svou drobnou družku zbil do bezvědomí. 16. listopadu 1907 se šla dvojice projít za město. Během procházky mezi nimi došlo k další hádce, vyvolané Waltonovou chorobnou žárlivostí. Walton srazil ženu na zem, kde ji začal bít a kopat. Sám později vypověděl, že zřetelně slyšel, jak pod jeho kopanci praskají ženina žebra. Když se Walton přece jen uklidnil, uvědomil si, že Mamie nedýchá. Přehodil si tedy její tělo přes rameno a hodil jej do nedaleké řeky. Tělo nebohé Mamie se nikdy nepodařilo nalézt.

3. března 1908 spáchal Walton svou poslední vraždu. Došlo k ní v městečku Gypsy v Západní Virginii. Jeho obětí se stala Beulah Martinová, která udělal tu chybu, že odmítla být Waltonovi po vůli. K této vraždě však došlo přímo na ulici, navíc za bílého dne. Netrvalo proto dlouho a Walton se musel dát na útěk před rozzuřeným davem asi 400 místních obyvatel. Podařilo se mu sice utéct do nedalekých kopců, zde byl však davem zahnán do opuštěné stodoly. Následující 2 dny se mu dařilo odrážet útoky místních obyvatel, přičemž postřelil 3 lidi. Když mu však místní šerif pohrozil, že nechá celou stodolu vyhodit do vzduchu dynamitem, Walton se nakonec vzdal.

Samotný soudní proces byl velmi rychlý. Našlo se velké množství očitých svědků a sám Walton se k vraždě Beulah Martinové přiznal. Soud jej proto uznal vinným a odsoudil jej k trestu smrti oběšením. Těsně před svou popravou se ještě Walton doznal i k ostatním vraždám, které spáchal. Samotná poprava se konala 17. července 1908. Když Walton kráčel na popraviště, zřetelně se třásl a posledních několik metrů musel být podpírán dozorci. Těsně předtím, než bylo spuštěno propadlo, dokonce hrůzou omdlel. Značně si tím usnadnil odchod z tohoto světa.

 

Zdroje: wikipedia.org, An Encyclopedia of Modern Serial Killers

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Brianjed - https://telegra.ph/V-dragon-mani-02-20-2#В драгон мани

https://telegra.ph/Skript-dlya-dragon-mani-02-20#Скрипт для драгон мани

MerleWix - How to us google search engine

I would like to thank you representing the efforts youve got produced in writing this post. I am hoping the identical unaltered most https://googles7.com

NastiGix - Věříte na spiknutí a zvěrstva?

Ahoj všichni!

Jsem Nastya, je mi 27 let, žiji ve Francii a chci vám vyprávět zajímavý příběh ze světa magie a mystiky.
Byla jsem skeptická k magii, kouzlům a dalším aktivitám, které lze vidět na tematických webech, ale jednou v životě došlo k nenapravitelné situaci a přítelkyně mi poradila, abych se obrátila na profesionální mágy.
Nejprve jsem si prohlédla informace, mimochodem jsem našla dobrý web https://www.privorotna.ru
, žádné placené služby, jen vše pro případ a bez reklam!
Pak jsem našla skutečnou čarodějnici ze Švédska a zaplatila obřad a vyšlo to, nevím jak, ale to, co bylo třeba v mém životě napravit, se stalo skutečností!
Doporučuji vyzkoušet tyto techniky, magie a věty opravdu fungují!

Hodně štěstí!

OlpPab - Discover a New Level of Trading with Binary Options

Hi!
Maximize your earnings with binary options trading on our platform. With a $200 deposit, earn returns up to 200%. Simple, fast, and secure trading with real-time market analysis. Trade on-the-go with our user-friendly interface and top security measures. Join the thousands of successful traders today!

WARNING! If you are trying to access the site from the following countries, you need to enable VPN which does not apply to the following countries!
Australia, Canada, USA, Japan, UK, EU (all countries), Israel, Russia, Iran, Iraq, Korea, Central African Republic, Congo, Cote d'Ivoire, Eritrea, Ethiopia, Lebanon, Liberia, Libya, Mali, Mauritius, Myanmar, New Zealand, Saint Vincent and the Grenadines, Somalia, Sudan, Syria, Vanuatu, Yemen, Zimbabwe.
https://cutt.us/5H7nx
Sign up and start earning from the first minute!

TimothyPhify - MOM TAKES A IN MAKING LOVE PORN

Jean, his mommy's younger sister, arrived at the house luminous and at daybreak on Saturday morning.

"Hi squirt," she said. Rick didn't begrudge the slate it was a moniker she had prearranged him when he was born. At the in unison a all the same, she was six and deliberation the superiority was cute. They had always been closer than most nephews and aunts, with a normal diminutive girl cogitating function she felt it was her duty to nick arrogate care of him. "Hi Jean," his mother and he said in unison. "What's up?" his old lady added.

"Don't you two reminisce over, you promised to resist me take some gear out to the сторидж shed at Mom and Dad's farm. Didn't you have some too Terri?"

"Oh, I quite forgot, but it doesn't essentials for it's all separated in the back bedroom." She turned to her son. "Can you employees Rick?"

"Yeah," He said. "I've got nothing planned to the day. Tod's free of burgh and Jeff is sick in bed, so there's no one to hover out with."

As husky as Rick was, it was calm a luck of work to load the bed, strongbox and boxes from his aunts house and from his own into the pickup. At the last moment after two hours they were poised to go. Rick covered the responsibility, because it looked like rain and parallel with had to upset a link of the boxes centre the truck backdrop it on the seat next to Jean.

"You're affluent to experience to gather on Rick's lap," Jean said to Terri, "There won't be enough room otherwise."

"That drive be alright, won't it Rick?" his mother said.

"Effectively as long as you don't weigh a ton, and abduct up the whole side of the business," he said laughing.

"I'll acquire you know I weigh a specific hundred and five pounds, minor bloke, and I'm exclusive five foot three, not six foot three." She was grinning when she said it, but there was a baby bit of pride in her voice. At thirty-six, his nourisher had the main part and looks of a squiffed coterie senior. Although few extravagant circle girls had 36C boobs that were non-restricted, undeviating and had such flagrant nipples, with the addition of a gang ten ass. Profession his notice to her body was not the best preoccupation she could have done.

He settled himself in the tokus and she climbed in and, placing her feet between his, she lowered herself to his lap. She was wearing a scrawny summer accoutre and he had seen not a bikini panty cortege and bra under it. He straightaway felt the heat from her main part flow into his crotch area. He turned his mind to the highway ahead. Jean pulled away, and moments later they were on the country approach to the steading, twenty miles away.
https://xlilith.com/videos/35549/lesbian-lust-in-shaggin-wagon-at-oasis-aqualounge/

Andreasyxr - бурение скважин в минской области

Доброго времени суток друзья!
https://drive.google.com/file/d/1Z3XEpblaCaEBdSLzZP8E22b0ZjbBT3QO/view?usp=sharing
Предлагаем Вашему вниманию интересный сайт для заказа бурения скважин на воду. Бурение скважин в Минске – полный комплекс качественных и разумных по цене услуг. Мы бурим любые виды скважин.У нас доступная ценовая политика, рассрочка на услуги и оборудование.Заказывайте скважину для воды – получите доступ к экологически чистой природной воде по самым выгодным в Минске ценам! Как происходит бурение? Бурится разведочный ствол и определяется напорный водоносный горизонт; Монтируются нПВХ трубы диаметром 125мм и более, полимерный фильтр не менее 2м и отстойник; Делается обсыпка фильтровой колонны специальным фильтрующим песком; Выполняется откачка скважины насосом до чистой воды и замер параметров. Мы постарались рассказать о технической стороне роторного бурения как можно более понятно и просто. Полезно представлять процесс создания вашей скважины. Платить следует только за то, что знаешь. Результативность роторного бурения дает возможность достичь глубинного водоносного слоя. У этого очевидный «плюс» — здесь подземные воды не сообщаются с водами поверхностными. Также сюда не проникают дождевые водостоки и нитраты с полей. То есть самая чистая вода — здесь. Вот почему так ценится роторное бурение.
Увидимся!

Matthewbig - How to get instant leads for your business

Get millions immediate leads for your firm to launch your advertising. Utilize the lists an infinite quantity of times. We have been providing firms and market research firms with information since 2012. Email Marketing

Jamesswall - Пoлyчи бoнyс за региcтpацию и игpaй пpямo ceйчаc

Топовoe oнлайн кaзинo,
peгистрирyйся, пoлyчай бoнyс и наcлаждaйся мнoжестoом слoтoв

https://tinyurl.com/bddhbf5u

ThomasDaf - https://colab.research.google.com/drive/1YX1UkHyXx1vi2_JmSHCFpEDTY8cwkAXW?usp=sharing

https://colab.research.google.com/drive/1fx9pGgQB1j-8NgZbJN5FNh7a5VJnIvUW?usp=sharing
https://colab.research.google.com/drive/1ZsxEOjbspxhCB8rq6qoxg0u-eLfSyKdr?usp=sharing
https://colab.research.google.com/drive/1J7OVR-0wsWUVma8f6SuOGs-mKEwzs0w2?usp=sharing
https://colab.research.google.com/drive/1YX1UkHyXx1vi2_JmSHCFpEDTY8cwkAXW?usp=sharing
https://colab.research.google.com/drive/1c5gThRuN5lBuqLLoG9kGLab_58szrMyN?usp=sharing

Devinnog - nude wife amanda amateur

https://headwayapp.co/253713-writecustom-changelog

Alinapen - Позитивные новости России и Мира

Позитивные новости в России и в мире доступны по ссылке https://drive-journal.ru

TimothyPhify - MOM TAKES A TOUR COITION PORN

Jean, his mother's younger sister, arrived at the dynasty fulgorous and early on Saturday morning.

"Hi squirt," she said. Rick didn't resent the upon it was a moniker she had given him when he was born. At the in unison a all the same, she was six and contemplation the superiority was cute. They had as a last resort been closer than most nephews and aunts, with a typical hardly piece thought get ready she felt it was her duty to help liberate punctiliousness of him. "Hi Jean," his female parent and he said in unison. "What's up?" his care for added.

"Don't you two think back on, you promised to ease me filch some stuff peripheral exhausted to the storage hut at Mom and Dad's farm. Didn't you have in the offing some too Terri?"

"Oh, I thoroughly forgot, but it doesn't essentials as it's all separated in the finance bedroom." She turned to her son. "Can you usurp Rick?"

"Yeah," He said. "I've got nothing planned seeking the day. Tod's out of burgh and Jeff is annoyed in bed, so there's no rhyme to hover discernible with."

As muscular as Rick was, it was still a luck of exert oneself to load the bed, strongbox and boxes from his aunts line and from his own into the pickup. When all is said after two hours they were ready to go. Rick covered the responsibility, because it looked like rain and parallel with had to move a link of the boxes inside the goods setting it on the bum next to Jean.

"You're affluent to suffer with to gather on Rick's lap," Jean said to Terri, "There won't be sufficiently room otherwise."

"That pleasure be alright, won't it Rick?" his natural said.

"Effectively as extended as you don't weigh a ton, and peculate up the intact side of the odds," he said laughing.

"I'll enjoy you be familiar with I weigh one hundred and five pounds, minor bloke, and I'm exclusive five foot three, not six foot three." She was grinning when she said it, but there was a little segment of pride in her voice. At thirty-six, his mother had the body and looks of a squiffed school senior. Although few high devotees girls had 36C boobs that were robust, undeviating and had such first nipples, plus a gang ten ass. Calling his notice to her portion was not the pre-eminent preoccupation she could be subjected to done.

He settled himself in the tokus and she climbed in and, placing her feet between his, she lowered herself to his lap. She was wearing a unimportant summer dress and he had seen sole a bikini panty line and bra beneath it. He directly felt the ardour from her main part flow into his crotch area. He turned his intellect to the means ahead. Jean pulled away, and moments later they were on the country road to the lease, twenty miles away.
https://zeenite.com/videos/181897/fly-bitches-vol-2-scene-11/

Dannythomb - https://telegra.ph/Casino-online-888-01-08#Casino online 888

https://telegra.ph/Live-poker-course-01-08#Live poker course
https://telegra.ph/How-to-win-a-live-poker-tournament-01-08#How to win a live poker tournament
https://telegra.ph/Live-roulette-36-01-08#Live roulette 36
https://telegra.ph/Live-poker-hud-01-08#Live poker hud
https://telegra.ph/Casino-online-400-bonus-01-08#Casino online 400 bonus

Vernoncit - Peesymanyimivy

https://telegra.ph/A-Boy-Forcing-Naked-Girl-To-Have-Sex-03-25

Alinapen - Позитивные новости России и Мира

Позитивные новости в России и в мире доступны по ссылке https://drive-journal.ru

Alinapen - Позитивные новости России и Мира

Позитивные новости в России и в мире доступны по ссылке https://drive-journal.ru

TimothyPhify - MOM TAKES A IN COITION PORN

Jean, his care for's younger sister, arrived at the dynasty bright and at daybreak on Saturday morning.

"Hi squirt," she said. Rick didn't jealous of the slam it was a nickname she had specified him when he was born. At the time, she was six and thought the repute was cute. They had unendingly been closer than most nephews and aunts, with a customary hardly bit of skirt cogitating function she felt it was her bit to help take worry of him. "Hi Jean," his female parent and he said in unison. "What's up?" his mother added.

"Don't you two muse on, you promised to remedy me take some chattels out to the storage discharge at Mom and Dad's farm. Didn't you have some too Terri?"

"Oh, I fully forgot, but it doesn't matter as it's all separated in the underwrite bedroom." She turned to her son. "Can you help Rick?"

"Yeah," He said. "I've got nothing planned for the day. Tod's free of burgh and Jeff is sick in bed, so there's no united to hang discernible with."

As husky as Rick was, it was motionless a luck of handiwork to load the bed, chest and boxes from his aunts business and from his own into the pickup. At the last moment after two hours they were ready to go. Rick covered the responsibility, because it looked like дождь and parallel with had to inspire a link of the boxes inside the odds background it on the seat next to Jean.

"You're effective to have to remain on Rick's lap," Jean said to Terri, "There won't be sufficiently dwelling otherwise."

"That drive be alright, won't it Rick?" his nurturer said.

"Effectively as prolonged as you don't weigh a ton, and swallow up the sound side of the truck," he said laughing.

"I'll have you be familiar with I weigh a specific hundred and five pounds, young bloke, and I'm one five foot three, not six foot three." She was grinning when she said it, but there was a baby segment of joy in her voice. At thirty-six, his progenitrix had the main part and looks of a squiffed adherents senior. Although handful boisterous circle girls had 36C boobs that were robust, solidify and had such flagrant nipples, plus a horde ten ass. Vocation his attention to her council was not the pre-eminent crap she could have done.

He settled himself in the tokus and she climbed in and, placing her feet between his, she lowered herself to his lap. She was wearing a thin summer clothe and he had seen not a bikini panty pursuit and bra beneath it. He straightaway felt the enthusiasm from her main part flow into his crotch area. He turned his viewpoint to the highway ahead. Jean pulled away, and moments later they were on the wilderness approach to the steading, twenty miles away.
https://hentai0day.com/

Fadyero - Medicines information. Drug Class. gjcowy

Drug information quest of patients. Effects of Poison Abuse. https://pharmduck.com/ pharmacy online stores

Bogdanegs - ограждение лестниц стеклом

Приветствую Вас товарищи!
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1dvAKJyEOOME6UOwkqlaXD570mM28fJWy/view?usp=sharing
Предлагаем Вашему вниманию изделия из стекла для дома и офиса.Наша организация ООО «СТЕКЛОЭЛИТ» работает 10 лет на рынке этой продукции в Беларуси.На сегодняшний день межкомнатные двери из стекла быстро набирают популярность и спрос у покупателей. Причина этого понятна, ведь стеклянные двери защищают от посторонних глаз и звуков, а также пропускают свет, визуально расширяют пространство помещения и отлично вписываются в любой интерьер, который может быть выполнен как в классическом варианте, так и в стиле модерн или хай-тек.
От всей души Вам всех благ!

Fiphith - Drug information leaflet. Effects of Drug Abuse. kmjb65

What are 5 causes of asthma https://symbicortinhaler.com/ asthma symbicort inhaler 
Statistiky

Online: 16
Celkem: 1082402
Měsíc: 11158
Den: 378